Dnia 15 lutego odbył się kolejny z serii otwartych wykładów organizowanych cyklicznie w ramach Szkoły Biblijnej. Tym razem tematem było rozważanie Pisma Świętego według zasad Lectio Divina. Wykład wygłosił ks. Piotr Adamski, który obecnie posługuje w parafii pw. św. Barbary w Gdańsku i pracuje jako katecheta w Szkole Ekonomiczno-Handlowej w Gdańsku.
Ksiądz Piotr omówił kolejne etapy składające się na medytowanie słowa Bożego według zasad Lectio Divina, ale też zwrócił uwagę, że nie można tego traktować jako metody samej w sobie. Przede wszystkim, biorąc w ręce Pismo Święte, powinniśmy mieć świadomość, że to nie my czytamy Słowo Boże, ale że sam Bóg czyta nam swoje Słowo w naszych umysłach i sercach. Przez Biblię Bóg mówi do nas o nas: o naszym życiu, o konkretnej sytuacji, w której znajdujemy się w danym czasie.
Wykładowca podkreślił, że Lectio Divina stanowi pewien styl i dynamikę życia, ponieważ Słowo Boże, czytane i przeżywane każdego dnia, oddziałuje na naszą codzienność. Podejmując się rozważania Biblii w ten sposób, wchodzimy na drogę, po której sam Bóg nas prowadzi, przez swoje Słowo. Zgłębianie Pisma Świętego pozwala spojrzeć na rzeczywistość z innej perspektywy, pokazuje, co jest naprawdę ważne i pomaga w podejmowaniu decyzji i wyborów zgodnych z Bożym zamysłem.
Najważniejszym i najpiękniejszym momentem Lectio Divina jest kontemplacja, czyli, jak wyjaśnił ksiądz Piotr, chwila, z którą nasza codzienność staje się miejscem spotkania z Bogiem. W kontemplacji nie chodzi o natchnione uniesienia, ale o przeżywanie życia, dzień po dniu, godzina po godzinie, w Bożej obecności, przez pośrednictwo Pisma Świętego.
Na koniec ks. Piotr polecił lekturę fragmentu Ewangelii wg. św. Łukasza o Zwiastowaniu. Pokazuje on, na przykładzie Maryi, jak można zastosować Lectio Divina w praktyce: usłyszeć, rozważyć, przyjąć i wykonać. Innymi słowy, odpowiedzieć na Boże zaproszenie do spędzenia reszty życia z Nim, zawsze razem, dzień po dniu, dzięki Słowu, które On do nas wypowiada każdego dnia.
Joanna Czech