TWOJA SZKOŁA BIBLIJNA

Dla zainteresowanych Pismem Świętym

22 kwietnia 2018

Nie dokąd, ale którędy

Sobieszewo 2018

W dniach 20-22 kwietnia odbyły się kolejne rekolekcje Szkoły Biblijnej. W temat biblijnych patriarchów wprowadził nas ks. Krzysztof Napora z KUL-u. Czekaliśmy na księdza z wielką radością, pamiętając jego piękne konferencje z zeszłego roku.
Tym razem zapoznaliśmy się bliżej z patriarchami, w szczególności Abrahamem, ojcem narodu wybranego. Prowadzący opowiadał o jego szczególnej relacji z Bogiem i przedziwnej historii powołania go przez Stwórcę do tego, by „wyszedł dla siebie samego”.
Abraham, wtedy jeszcze Abram, pierwszy wyruszył w drogę, którą po nim Bóg prowadził, i wciąż prowadzi, wiele swoich dzieci, wybranych i umiłowanych. Patriarcha, wychodząc do Ziemi Obiecanej, nie wiedział, co jest celem jego wędrówki. Podobnie jak w każdej innej relacji człowieka z Bogiem, w jego przypadku też bardzo ważna była sama droga. Od tego, na ile Abram zdecydował się wyjść, zaufać Bogu, powierzyć Mu swoje życie, Bóg uzależnił bogactwo błogosławieństwa, którym pragnął go obdarzyć. Jego odpowiedź na Boże wezwanie była pierwszym krokiem do wolności.
Życie patriarchy nie było idyllą. Bóg stawiał przed nim liczne wyzwania. Podobnie i dzisiaj człowiek, który czyta Biblię, nie znajduje w niej odpowiedzi na wszystkie pytania i wątpliwości. Raczej jest odwrotnie: to Bóg, przez swoje Słowo, stawia człowiekowi pytania i wciąż zachęca go, jak kiedyś Abrama: wyjdź dla siebie samego, postaw pierwszy krok, potem kolejny i jeszcze następny. W tej wędrówce, jaką jest nasze odkrywanie Bożego Słowa, nie tyle ważny jest ostateczny cel, ale wszystko to, co dzieje się po drodze. Jak, krok po kroku, odkrywamy piękno Boga. I własne piękno, pełnię własnego człowieczeństwa, własną godność i wolność.
Po raz kolejny Sobieszewo przywitało nas cudowną, wiosenną pogodą. Siostry franciszkanki ugościły nas bardzo serdecznie. U nich zawsze czujemy się, jak w domu i pewnie jeszcze nieraz tam wrócimy.

Zobacz

 

Słówko na dziś

j. grecki
λαλέω mówię (laleo)

j. hebrajski
qz:x' być silnym (hazak)

 

Artykuły

» więcej artykułów

Szkoła Biblijna Archidiecezji Gdańskiej

Zajęcia we wtorki:
Gdańskie Archidiecezjalne Kolegium Teologiczne (aula)
ul. Armii Krajowej 46
81-365 Gdynia

Zajęcia w środy:
Wydział filologiczno-historyczny Uniwersytetu Gdańskiego (aula)
ul. Wita Stwosza 55
80-952 Gdańsk

Telefon

+48 507 923 209

E-mail

kontakt@szkolabiblijna.gda.pl

Numer konta:

SANTANDER
17 1090 1102 0000 0001 3465 7428

W tytule przelewu prosimy podać:
Imię i nazwisko z dopiskiem Szkoła Biblijna
Koszt: 120 zł / semestr

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
62 0.15218901634216