TWOJA SZKOŁA BIBLIJNA

Dla zainteresowanych Pismem Świętym

1 kwietnia 2022

Galilea nr 15

Wędrówka po Samarii

Zachęcam do nabycia piętnastego numeru biblijnego czasopisma "Galilea" w którym opisujemy krainę Samarii. Owocnej lektury! "Galileę" nr 15 można nabyć TUTAJ

Zajrzyj do środka:

Galilea 15 - str. 1-5  

Ze wstępu:
Historia Samarii – górzystej krainy rozciągającej się pośrodku Ziemi Obiecanej pomiędzy Morzem Śródziemnym a Doliną Jordanu – to dramat podziału, deportacji i religijnej schizmy. Na terenach Samarii, po najeździe Asyryjczyków, którzy deportowali kwiat narodu, osiedlono innych mieszkańców Mezopotamii. Od przesiedleńców, którzy tu zamieszkali – Samarytan – definitywnie odcięli się mieszkańcy Judy, kiedy powrócili z niewoli babilońskiej. A potem było już tylko gorzej...

W tę wrogość z właściwą sobie delikatnością wchodzi Pan Jezus, który idąc do (z) Jerozolimy, często wybiera krótszą, ale trudniejszą drogę prowadzącą przez centrum Samarii. Więcej – nie tylko nie omija odwiecznych wrogów swoich pobratymców, dla których już samo określenie „Samarytanin” było inwektywą, lecz wprost wskazuje mieszkańców tej krainy jako przykład do naśladowania (por. Łk 10,30-37).

Święty Jan Ewangelista szczegółowo opisuje scenę spotkania Jezusa z Samarytanką, która ostatecznie stała się wzorem i świadkiem wiary.

Zapraszam zatem na wspólną wędrówkę po górzystej Samarii, choć to wspólne wędrowanie nie będzie wcale łatwe! Podobnie jak nie jest łatwa dla człowieka wierzącego wędrówka przez życie pełne pułapek i pokus. Na szczęście w tej drodze będą nam towarzyszyć prorocy, ewangeliści i sam Jezus, który siedząc przy studni, pełen uprzedzającej życzliwości, czeka, by pokrzepić nas wodą życia.

ks. Piotr

Zobacz

 

Słówko na dziś

j. grecki
ὀφείλω powinienem (ofeilo)

j. hebrajski
~T,a; wy, rodz. m. (attem)

 

Artykuły

» więcej artykułów

Szkoła Biblijna Archidiecezji Gdańskiej

Zajęcia we wtorki:
Gdańskie Archidiecezjalne Kolegium Teologiczne (aula)
ul. Armii Krajowej 46
81-365 Gdynia

Zajęcia w środy:
Aula Jana Pawła II w Gdańsku-Oliwie
ul. Biskupa Nowickiego 2
80-330 Gdańsk

Telefon

+48 507 923 209

E-mail

szkolabiblijnagda@gmail.com

Numer konta:

BNP PARIBAS
37 1600 1462 1898 9624 3000 0004

W tytule przelewu prosimy podać:
Darowizna na cele statutowe - Szkoła Biblijna
Koszt: 120 zł / semestr

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
62 0.062190055847168