TWOJA SZKOŁA BIBLIJNA
Dla zainteresowanych Pismem Świętym
16 kwietnia 2022
16 kwietnia 2022 roku papież senior Benedykt XVI skończył 95 lat. Alleluja dla Ojca Świętego. Zachęcam do medytacji nad papieską homilią o zmartwychwstaniu. „Szukacie Jezusa z Nazaretu, ukrzyżowanego; powstał, nie ma Go tu” (Mk 16, 6). Tymi słowami posłaniec Boga, odziany w światło, zwraca się do kobiet, które szukają ciała Jezusa w grobie. W tę …
więcej17 stycznia 2022
Marcin Majewski. "Archeologia biblijna" - podręcznik
więcej6 stycznia 2022
W naszej pielgrzymce wraz z tajemniczymi Mędrcami ze Wschodu doszliśmy do momentu, który św. Mateusz tak opisuje w swojej Ewangelii: "Weszli do domu (nad którym zatrzymała się gwiazda) i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon" (Mt 2,11). Zewnętrzna droga tych ludzi dobiegła końca. Byli u celu. W tym jednak miej…
więcej15 kwietnia 2020
Drodzy bracia i siostry! Wielkanoc jest świętem nowego stworzenia. Jezus zmartwychwstał i już nie umiera. Otworzył bramy do nowego życia, w którym nie ma już choroby ani śmierci. Wprowadził człowieka w samego Boga. «Ciało i krew nie mogą posiąść królestwa Bożego», napisał Paweł w Pierwszym Liście do Koryntian (15, 50). Pisarz kościelny Tertulian,…
więcej5 stycznia 2021
Zachęcam do lektury listu papieża Franciszka o świętym Józefie. Patris corde
więcej25 listopada 2020
Z okazji 1600. rocznicy śmierci św. Hieronima (30 września 2020 r.) papież Franciszek opublikował List Apostolski „Scriputrae Sacrae affectus”. Ojciec Święty przedstawił w nim sylwetkę wielkiego tłumacza i komentatora Biblii oraz zachęcił współczesnych do podjęcia trudu zapoznania się ze swoim chrześcijańskim dziedzictwem. Zachęcam do lektury!!! …
więcej24 listopada 2020
Zachęcam do lektury artykułu ks. Mariusza Rosika zatytułowanego: INTERPRETACJA JANOWEJ NARRACJI O OTWARTYM GROBIE (J 20, 1-18) W ŚWIETLE MITU O RAJSKIM OGRODZIE
więcej28 kwietnia 2020
Jak powstała Biblia? - rozmowa z Marcinem Majewskim
więcej4 listopada 2019
Rozdarcie szat arcykapłana a rozdarcie zasłony świątyni
więcej20 października 2019
Zachęcam do lektury: Funkcja żony Piłata w Ewangelii według Mateusza (27,19)
więcej17 lipca 2019
Chrześcijanin nie zasypia gruszek w popiele /dawniej pieczono je w popiele i należało uważać, aby nie zwęglić owoców, aby nie przespać momentu, kiedy będą już gotowe/ czyli jest czujny i wykorzystuje każdą chwilę, aby się uświęcać; także w czasie wakacji, które w Kościele nie są sezonem ogórkowym. W lipcu i sierpniu w kalendarzu liturgicznym świąt…
więcej3 kwietnia 2019
Adhortacja Papieża Franciszka do młodych i całego ludu Bożego - TUTAJ
więcej25 stycznia 2019
Jaka jest recepta na niebo? Czyli o tym jak bogaty człowiek przychodzi do Jezusa szukając życia wiecznego (Mk 10,17-31)
więcej27 listopada 2018
Zachęcam do lektury artykułu księdza Adama Kubisia zatytułowanego: DLACZEGO W NARRACJI JANOWEJ PIOTR NIE PŁAKAŁ PO ZAPARCIU SIĘ JEZUSA? KILKA REFLEKSJI NA TEMAT PREZENTACJI POSTACI PIOTRA W J 18,1-27. Artykuł ukazał się w 2017 roku w: RESOVIA SACRA. STUDIA TEOLOGICZNO-FILOZOFICZNE DIECEZJI RZESZOWSKIEJ. Dlaczego Piotr nie płakał...
więcej20 czerwca 2018
BLASKI I CIENIE WSPÓLNOTY CHRZEŚCIJAN W KORYNCIE W OPARCIU O LISTY ŚW. PAWŁA DO KORYNTIAN Źródłem informacji o życiu i kondycji pierwotnego Kościoła, poszczególnych wspólnot oraz konkretnych osób związanych z Kościołem (np. o życiu i działalności misjonarsko-literackiej Św. Pawła) są Dzieje Apostolskie oraz Listy Apostolskie (tu: Listy Św. Pawła…
więcej10 czerwca 2018
Na pytania, czym jest Królestwo Boże i gdzie je można znaleźć, można odpowiedzieć na wiele sposobów. Jednak nie tylko jedna z odpowiedzi jest prawdziwa. lecz wzajemnie się one uzupełniają. Królestwo nie objawiło się nam bowiem jeszcze w swojej pełni – możemy jednak doświadczyć na ziemi jego namiastek. „Z królestwem Bożym dzieje się tak, jak gdyby …
więcej13 maja 2018
"Człowiek czy anioł? Tożsamość młodzieńca w Markowej narracji o pustym grobie Jezusa (16,5-7)" Człowiek czy anioł?
więcej16 kwietnia 2018
Gaudete et Exsultate – Cieszcie się i radujcie – to tytuł nowej adhortacji papież Franciszka. Ojciec Święty zaznacza, że celem dokumentu jest przedstawienie powołania do świętości, próbując ująć je w aktualnym kontekście, z jego zagrożeniami, wyzwaniami i możliwościami. Tytuł adhortacji nawiązuje do słów, jakie Pan Jezus powiedział podczas Kazania…
więcej2 kwietnia 2018
Panie Jezu, nasze spojrzenie pełne wstydu, skruchy i nadziei zwrócone jest ku Tobie. W obliczu Twojej największej miłości przenika nas wstyd, że zostawiliśmy Cię samego cierpiącego za nasze grzechy: wstyd, że uciekliśmy przed próbą, mimo że tysiące razy mówiliśmy: „Nawet jeśli wszyscy Cię opuszczą, ja Cię nigdy nie opuszczę”; wstyd, że wybraliśmy…
więcej2 marca 2018
„Ponieważ wzmoże się nieprawość, ostygnie miłość wielu” (Mt 24,12) Drodzy Bracia i Siostry! Ponownie zbliża się Pascha Pana! Aby nas do niej przygotować, Boża Opatrzność daje nam każdego roku Wielki Post, „sakramentalny znak naszego nawrócenia”, który zapowiada i urzeczywistnia możliwość nawrócenia się do Pana całym sercem i całym życiem. Równi…
więcej11 lutego 2018
Zachęcam do lektury listu Jana Pawła II skierowanego do ludzi w podeszłym wieku. Do moich braci i sióstr - ludzi w podeszłym wieku
więcej14 listopada 2017
Nie miłujmy słowem, ale czynem 1. «Dzieci, nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą!» (1J 3, 18). Te słowa Apostoła Jana wyrażają nakaz, od którego żaden chrześcijanin nie może się uchylić. Powaga, z jaką umiłowany uczeń przekazuje aż do naszych czasów polecenie Jezusa, jest jeszcze bardziej podkreślona przez kontrast zachodzący pomiędz…
więcej11 września 2017
Uboga wdowa – symbol Izraela, wzór ucznia, ikona Chrystusa
więcej17 kwietnia 2017
Na początku Wielkiego Postu, w Środę Popielcową, mogliśmy usłyszeć fragment Ewangelii o kuszeniu Jezusa na pustyni. Pan zdemaskował w tym wydarzeniu podstępność podsuwanych przez szatana pokus. Ale to wydarzenie ma swoje wypełnienie w innym, w tym, które wspominamy dzisiaj, czyli w Przejściu Pana ze śmierci do życia. Męka, Śmierć i Zmartwychwstani…
więcej12 kwietnia 2017
„Dlaczego twierdzą niektórzy z was, że nie ma zmartwychwstania? (1Kor 15,12b), Przyczyny odrzucenia wiary w zmartwychwstanie w Kościele korynckim”
więcej12 kwietnia 2017
Zachęcam do lektury: Ecclesia de Eucharistia
więcej6 kwietnia 2017
Radość Przyjaciela Oblubieńca z powodu głosu Oblubieńca w J 3,29
więcej20 lutego 2017
Słowo jest darem. Druga osoba jest darem. Drodzy Bracia i Siostry! Wielki Post to nowy początek, to droga prowadząca do bezpiecznego celu: Paschy Zmartwychwstania, zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią. Okres ten zawsze kieruje ku nam stanowczą zachętę do nawrócenia: chrześcijanin jest wezwany, by powrócił do Boga „całym swym sercem” (Jl 2,12), aby n…
więcej27 stycznia 2017
DOBRA NOWINA WED£UG DEUTERO-IZAJASZA (Iz 52,7-10)
więcej2 stycznia 2017
Stoję na najwyższej półce twojej domowej biblioteki, wciśnięta między stare, pożółkłe, od wielu lat nietknięte tomy encyklopedii Orgelbranda, do których jestem podobna formatem i objętością. I tak stojąc od wielu lat niedostrzeżona, nieomal niewidzialna, spokojnie medytuję nad moim niewesołym losem. Tematem moich najczęstszych medytacji jest pyt…
więcej21 grudnia 2016
Pochodzenie Jezusa jest jednocześnie znane i nieznane, z pozoru łatwe do wyjaśnienia, nie można go jednak wyjaśnić w sposób wyczerpujący. W Cezarei Filipowej Jezus zapyta swych uczniów: „Za kogo uważają Mnie ludzie? […] A wy za kogo Mnie uważacie?” (Mk 8, 27 nn). Kim jest Jezus? Skąd pochodzi? Obydwa pytania ściśle łączą się ze sobą. Celem czter…
więcej21 listopada 2016
Tym, którzy będą czytać ten List Apostolski – miłosierdzie i pokój „Miłosierdzie” i „nieszczęśliwa” to dwa słowa, których używa św. Augustyn, aby opisać spotkanie Jezusa z cudzołożnicą (por. J 8,1-11). Nie mógł znaleźć piękniejszych i bardziej zgodnych ze sobą słów, by uzmysłowić tajemnicę miłości Boga, wychodzącego na spotkanie grzesznika: „Dwoj…
więcej
Zajęcia we wtorki:
Gdańskie Archidiecezjalne Kolegium Teologiczne (aula)
ul. Armii Krajowej 46
81-365 Gdynia
Zajęcia w środy:
Aula Jana Pawła II w Gdańsku-Oliwie
ul. Biskupa Nowickiego 2
80-330 Gdańsk
+48 507 923 209
szkolabiblijnagda@gmail.com
BNP PARIBAS
37 1600 1462 1898 9624 3000 0004
W tytule przelewu prosimy podać:
Darowizna na cele statutowe - Szkoła Biblijna
Koszt: 120 zł / semestr